25 Kasım 2013 Pazartesi

RKBT 4. Gün || Hakan Günday "Daha" || Yorum

TANITIM
Siz bu cümleyi okurken, bir yerlerde insanlar, ülkelerindeki savaş, açlık ve yoksulluktan kaçmak için sonu zifiri bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Ancak bu hikâye o kaçak göçmenlerle değil, onları kaçıranlardan biriyle ilgili. Adı Gazâ. Babası bir insan kaçakçısı, Gazâ da onun çırağı. Henüz 9 yaşında. Yani, hayata ve insana dair, öğrenmemesi gereken ne varsa, hepsini öğrenecek yaşta.
"Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiyedir. Hangisinden hangisini çıkarınca geriye Türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe Türkiye kadar, ondan eminim. Ve biz orada yaşıyorduk. Her gün politikacıların televizyonlara çıkıp jeopolitik öneminden söz ettiği bir ülkede. Önceleri çözemezdim ne anlama geldiğini. Meğer jeopolitik önem, içi kapkaranlık ve farları fal taşı gibi otobüslerin, sırf yol üstünde diye, gecenin ortasında mola verdiği kırık dökük bir binanın ada ve parsel numaralarıyla yapılan çıkar hesapları demekmiş. 1.565 km uzunluğunda koca bir Boğaz Köprüsü anlamına geliyormuş. Ülkede yaşayanların boğazlarının içinden geçen dev bir köprü. Çıplak ayağı Doğuda, ayakkabılı olanı Batıda ve üzerinden yasadışı ne varsa geçip giden, yaşlı bir köprü. Kursağımızdan geçiyordu hepsi. Özellikle de, kaçak denilen insanlar… Elimizden geleni yapıyorduk... Boğazımıza takılmasınlar diye. Yutkunup gönderiyorduk hepsini. Nereye gideceklerse oraya… Sınırdan sınıra ticaret… Duvardan duvara…"
 
Yorum


Hakan Günday'ı Piç kitabıyla tanıdım :) adı sizi aldatmasın son derece güzel bir kitaptı.Daha sonra Azil, Kinyas ve Kayra derken Hakan Günday'ın sevdiğim yazarlar arasına girdiğini fark ettim. 'Daha' da beni yanıltmadı.

Kitabımızda insan kaçakçılığı yapan Ahad'ın yanına çırak olarak aldığı  9 yaşındaki oğlu Gaza'nın başlarda zorla çalıştırılsa da daha sonra duruma alışmasını ve değişmesini anlatıyor. 


Bu sefer kapak yorumumu sona bırakayım dedim :) Hakan Günday'ın kitap kapakları çok farklı yani nasıl anlatsam, ilk bakışta kapaklar saçma ve kötü gibi gözükse de okuduktan sonra kapaktaki küçük ayrıntıların aslında kitabın konusuna ya da vurucu noktalarına işaret ettiğini gördüm.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder